fbpx

Нови чистки во Турција, приведени повеќе пилоти

-

Турското обвинителство побара притвор за 73 пилоти од воздухопловните сили, што е последна во низата акции поврзани со истрагата за неуспешниот воен удар извршен во јули годинава.

На мета се најдоа приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен и воздухопловната база во централната турска провинција Коња и уште во 17 провинции.

Тие се обвинети за вооружена буна против Турција.

Анкара го обвини Ѓулен, кој живее во егзил во САД, за организирање на пучот, а тој го негира тоа.

Други медиуми во Турција најавуваат дека во текот на денот ќе бидат уапсени повеќе од 200 војници и цивили.

Од неуспешниот пуч на 15 јули, во Турција се уапсени 35.000 лица и отпуштени или суспендирани се повеќе од 100.000 лица во јавната администрација, правосудството, полицијата и во војската.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...