Фото: NIAID-RML (https://www.niaid.nih.gov/ & https://www.niaid.nih.gov/about/rocky-mountain-laboratories), CC BY 2.0, Викимедија комонс

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 775 тестови, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 26 реинфекции. Исто така евидентирани се и 79 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.