Фото: Арбнора Мемети

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19, во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, Кочани-4, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-7, Валандово-2, Виница-4, Делчево-8, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-7, Ресен-10 и Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 331 оздравени пациенти од: Скопје-126, Куманово-23, Дебар-8, Штип-1, Прилеп-21, Тетово-14, Струга-18, Велес-9, Битола-15, Охрид-21, Кавадарци-16, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-7, Крива Паланка-14, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-2, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-9.

Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83 г.), еден од Прилеп (77 г.), еден од Тетово (50 г.), еден од Струмица (88 г.), еден од Битола (61 г.), еден од Гостивар (80 г.), еден од Гевгелија (60 г.) и еден пациент од Пробиштип (66 г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238.