fbpx

Нови 252 случаи на ковид-19, во Мој Термин впишани петмина починати

-

Според најновите бројки за ковид-19 епидемијата што ги соопшти Министерството за здравство, во изминативе 24 часа во земјава се откриени 252 нови случаи на ковид-19, од направените 867 тестови.

Најголемиот дел од нив се од Скопје – 127, по што следуваат Кавадарци со 14, Куманово, Битола и Охрид со по 12 нови случаи, а во Велес се откриени 10 нови случаи. Во другите градови бројките се пониски од 10.

Од вкупниот број позитивни (252), регистрирани се 59 реинфекции.

Во изминативе 24 часа, 426 случаи се регистрирани како оздравени.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица, а согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се 5 починати лица, од Скопје (2), Прилеп (2) и Охрид (1). Починатите лица се на возраст од 59 до 90 години. Сите лица се починати во болнички услови, во периодот од 18.08. до 24.08.2022 година.

Досега во земјава се направени вкупно 2.147.514 тестирања за ковид-19. Вкупната бројка на откриени случаи од почетокот на епидемијата изнесува 339.492, бројот на оздравени пациенти е 327.780, на починати е 9.473, а бројот на активни случаи изнесува 2.239.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...