fbpx

Нова шлаканица за Трамп – републиканците го спасија „Обамакер“

-

Американскиот Сенат, во кој републиканците имаат мнозинство, го отфрлија предлогот на претседателот Доналд Трамп да се повлече Законот за здравствена заштита (познат како Обамакер) на поранешниот претседател Барак Обама.

Седум републиканци синоќа им се приклучија на демократите во Сенатот и предлогот е отфрлен со 55 гласа на спрема 45 гласови „за“. Ова е вторпат неделава републиканците да не успеат да го протуркаат укинувањето на законот од 2010 година.

Сенаторите беа подготвени да го повлечат законот иако сè уште не е подготвена неговата замена, но умерените претставници биле загрижени дека тоа ќе ги разлути гласачите кои би сметале дека Конгресот нема да биде во состојба да изгласа нов закон за здравствена заштита.

Мал дел од републиканците им се придружија на демократите во блокирањето на предлогот на шефот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел, да се укине законот на Обама.

Законот би требало да биде заменет со ублажени обврски за здравствено осигурување, со помали сојузни здравствени субвенции и други измени.

Канцеларијата за буџет на Конгресот процени дека повлекувањето на „Обамакер“ без воведување замена би значело дека 30 милиони Американци ќе останат без здравствено осигурување. Тоа бил клучен фактор што некои од републиканските сенатори не го прифатија предлогот на шефот на републиканското мнозинство во Горниот дом на американскиот Конгрес.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...