Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски искажа став кој „Вистиномер.мк“ го оцени како извртена вистина, т.е. спин:

Спин: Имаше (од СДСМ како опозиција-н.з.) кодошења на секоја страна, не на владата туку на државата…

За разлика од тоа, еве да ги видиме последните неколку дена. Претседателот на партија Мицкоски беше во Берлин, на една исклучително висока и битна конференција организирана од Фондацијата Конрад Аденауер, која што ја отвори претседателката на ЦДУ и на која што учествуваше пола германска влада и претседатели на најголемите и најмоќни германски компании, таму беше и професорот Трајко Славевски, а јас, Тимчо Муцунски и Влатко Ѓорчев бевме во Брисел, видовте имавме бројни средби.
На сите тие средби ние зборувавме дека Македонија треба да почне преговори со Европската унија, затоа што тоа е добро за граѓаните и не е фер да ги казнуваме македонските граѓани заради неспособноста на Заев. Значи нашиот клучен аргумент е дека не е во ред македонските граѓани да се казнат зашто имаат неспособна влада.
За жал аргументот што го добиваме од другата страна беше, па тие граѓани си ја избрале оваа влада и таа треба да испорача, оваа влада не испорачува…
[Извор: 21ТВ -Интервју со А. Николоски (околу 22 мин.), 06.06.2019]

Контраспин: Александар Николоски се обидува со овие ставови да остави впечаток во јавноста дека тој и неговите сопартијци се многу фини опозициски политичари (за разлика од СДСМ во опозиција која испраќала писма до европски партнери и кодошела со образложение за некаква наводна криза!?) и дека одат по центрите на политичка моќ во ЕУ и ги убедуваат државата да добие датум за преговори без оглед на неспособноста на Заев?! И тоа заради македoнските граѓани, на кои тие ќе им помогнеле кога ќе се врателе на власт оти имале подготвено многу експертски тимови, кои власта не ги користела, како што кажува малку понапред во интервјуто.

Јавноста не може да знае што точно им одговарале соговорниците на тие средби (освен Јоханес Хан во Брисел, чии ставови се јавно познати и вградени во извештајот за напредокот на Македонија). Но, од соопштенијата и изјавите на највисоките функционери на ВМРО-ДПМНЕ, како и од оваа изјава на Николоски, е јасно дека тие на странците им зборувале за неиспорачани реформи во државата, за високо ниво на криминал и корупција и за невладеење на правната држава.

Ако вакви ставови се изнесуваат пред странци, кои се личности што носат одлуки, дали во политиката или во бизнисот, со што тогаш ВМРО-ДПМНЕ покажува дека искрено бара добивање датум за преговори? Вистината е обратна. Формалниот исказ дека како опозиција бараат датум за преговори, не значи и дека искрено посакуваат државата да го добие, ако во исто време на тие средби, на тие лица што носат одлуки им кажуваат дека нема аргументи за да се добие датум. Оттука, станува збор за извртена вистина, т.е. спин, дека ВМРО-ДПМНЕ како опозиција бара датум за преговори со ЕУ на средбите со битните луѓе во земјите членки на ЕУ или во институциите на ЕК.

Овој извртен став е многу сличен со мимикричниот, камелеонски став на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот околу Договорот од Преспа, кога после толку чекање и различни изјави, последниот ден соопштија секој да гласа според сопствените убедувања, а на терен, според повеќе извори, работеле на бојкот заедно со групацијата или движењето Бојкотирам.

Целата анализа можете да ја прочитате ја овој линк.