fbpx

Никола Кимовски е нов в.д. директор на МНТ

Симона Угриновска поднесе оставка од функцијата директор на МНТ, која ја извршуваше од 2018 година

-

Од Македонскиот народен театар соопштија дека според новото решение од Министерството за култура, за в.д. директор на НУ Македонски народен театар назначен е Никола Кимовски.

Симона Угриновска поднесе оставка од функцијата директор на МНТ, која ја извршуваше од 2018 година. Функцијата вршител на должност на Македонскиот народен театар ќе се изврши денеска.

Никола Кимовски е продуцент во Македонскиот народен театар повеќе од 15 години, и е најпознат по претставите “Ничија земја” и “Животот е прекрасен”.

Марио Спасевски
Марио Спасевски
Новинар, Подкастер, Туризолог, Надреалист, Гејминг Гуру, Авантурист, Патник низ времето...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...