Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор.

На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост.

– Во однос на лицето С.К., по разгледување и ценење на фактите и на доказите приложени во предлогот за определување мерка притвор, судијата на претходна постапка донесе решение со кое го одби предлогот на СЈО – стои во соопштението од Кривичниот суд во Скопје, во кое се додава дека „на ова решение странките имаат право на жалба во рок од 24 часа“.

Во врска со Авировиќ, од судот информираат дека обвинителот на СЈО вчера пред судијата на претходна постапка го повлекол предлогот за определување мерка притвор и побарал нему да му бидат одредени мерки за претпазливост.

– Од страна на судијата на претходна постапка беше уважен (предлогот на СЈО) и со решение определени се мерки – забрана за воспоставување, односно одржување контакти или врски со определени лица и забрана за преземање определни работни активности кои се поврзани со кривичното дело – велат од судот.

Против ова решение странките имаат право на жалба во рок од три дена.

Кочан и Авировиќ вчера три часа беа на распит во Кривичниот суд, од каде двајцата си заминаа не сакајќи да дадат изјава за медиумите.

СЈО во вторникот оваа недела ја отвори новата истрага под име „Труст“, во која три физички лица и фирмите „Трансмет“ од Скопје, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани“ се товарат дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ, вреден 17.235.772 евра.