fbpx

Недостигот од работна сила го ограничува производството на компаниите

-

Македонија се соочува со сериозен недостиг од квалификувана работна сила, а најдобар показател за тежината на овој е проблем е најновата анкета на Државниот завод за статистика за тенденциите во преработувачката индустрија.

Во неа, менаџерите на компаниите одговориле дека најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производството има недостигот од квалификувана работна сила со 23,3 проценти, недоволната домашна побарувачка со 17,2 проценти, недоволната странска побарувачка со 17,1 проценти и неизвесното економско опкружување со 11,1 проценти.

Ваквите податоци треба да бидат аларм за носителите на економските политики со оглед на тоа што е извесно дека доколку на претстојниот референдум се изгласа зачленување во ЕУ и НАТО, македонскиот пазар на труд ќе доживее силен удар манифестиран преку бран иселувања пред се на млади лица кои ќе можат легално да работат во некоја од европските земји со македонски  пасош.

Доказ за тоа се трендовите во земји како Бугарија и Романија каде што откако беа отворени вратите на европскиот пазар на труд стотици илјади граѓани заминаа на работа во некоја од земјите од ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...