Веќе неколку часа, голема група граѓани, револтирани од прикривањето на убиството на Мартин Нешковски, протестираат пред Владата извикувајќи „убијци“, „доста беше молк“, „кого браните“, „не сме човечиња“, „излези Никола“, „нема Сашо – има мир“,„оставка“ и „ќе одговарате“.

Во еден момент, тие го пробија полицискиот кордон и се упатија накај Владата.

Во групата која се обиде да влезе во зградата, беа и мајката и братот на Нешковски.

Како што јавува репортерот на „Мета“, демонстрантите ги спуштиле на пола копје знамињата пред Владата и фрлале со јајца, јаболки и со балони со вода кон објектот, при што искршиле два прозорци на приземјето.

На протестот се приклучија и пленумците.

Се појавија и групи со албанско знаме. Тие го врзаа албанското со македонското знаме.

Нема најави до кога би траел протестот, а присутните извикуваат „Не си одиме“.

Специјални полициски единици го блокираа влезот кон владата за групата демонстранти да не може да влезе внатре.

На протестот се пуштаат и аудиоснимките од денешната „бомба“ посветена токму на убиството на Мартин Нешковски.

Сè повеќе граѓани се собираат пред Владата, а на протестот пристигаат и дополнителни полициски сили.

На новинарите кои известуваа од прес-конфренцијата на министерката Гордана Јанкулоска не им беше дозволено да излезат од главниот влез, туку беа принудени да си одат преку подземната гаража.