Тимот на петкратниот НБА-шампион Сан Антонио спарс во наредната сезона, по сè изгледа, ќе биде еден од главните претенденти за престижната титула.

За ваквите планови на „мамузите“ јасно говорат имињата на играчите кои како засилувања треба да пристигнат во тимот од Тексас, а за кои веќе наголемо пишуваат американските медиуми.

Најзвучното засилување е моќниот крилен играч Ламаркус Олдриџ, кој по девет сезони поминати во тимот на Портланд трејл блејзерс се сели во Сан Антонио.

Олдриџ минатата сезона имаше просек од 23,4 поени и од 10,2 скока по натпревар и покрај повредите на раката.

Олдриџ, кој има пораснато во околината на Далас и две години играл за Универзитетот на Тексас, според „Њујорк тајмс“ се согласил на четиригодишен договор со Сан Анатонио, вреден 80 милиони долари. Сепак, за официјализирање на договорите ќе се почека до четврток, кога завршува мораториумот во НБА за нови договри и за трансфери на играчите.

„Среќен сум што се враќам во Тексас и ќе бидам „мамуза“ (spur)“, напишал Олдриџ на својот твитер-профил.

По продолжувањето на соработката со Кавај Ленард и со Дени Грин, своето останување во Сан Антонио го објавија и ветернатите Тим Данкан и Аргентинецот Ману Џинобили.

Во тексашкиот тим, според информациите, доаѓа и искусниот Дејвид Вест, кој минатите четири сезони ги мина во тимот на Индијана пејсерс.

Вест, кој минатата сезона имаше просек од 11,7 поени и од 6,8 скока по натпревар, се согласил на едногодишен договор со „мамузите“, за ветерански минимум од 1,5 милион долари.