fbpx

Научникот Петар Поповски прими светско признание во маичка со СЈО

-

Глобално признатиот научник Петар Поповски во Куала Лумпур прими светско признание за развој на 5Г технологија, облечен во маичка со кратенката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Доделувањето беше во рамките на Интернационалната конференција за комуникации (ИКК 2016) што се одржува до 27 мај.

Угледниот македонски научник од Охрид, со својот гест стана хит на социјалните мрежи, на кои е активен во заштитата на човековите права и осудата на негативните појави во македонското општество.

Поповски во февруари беше прогласен за еден од петте најуспешни истражувачи во Данска, при што наградата му беше врачена од страна на данската принцеза Мари.

Петар Поповски важи за еден од најнадежните научници и работи на светски значајни проекти.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

УХМР предупредува за појава на невреме и обилни врнежи денеска и утре

По подолготрајниот период со невообичаено топло време и без никакви врнежи, од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредуваат на невреме кое денеска и утре ќе ја зафати Македонија. Како што...