fbpx

Нацрт-стратегијата за бегалци денеска на седница на Комисијата за труд и социјала

-

Во Собранието денеска Комисијата за труд и социјална политика на дневен ред ќе има јавна расправа за предлог-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за националниот акциски нацрт-план за интеграција на бегалци 2017-2027 година.

Членовите на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата одржана во саботата истакнале загриженост и од партијата сметаат дека Владата се подготвува да прифати поголем број мигранти во Република Македонија.

„ВМРО-ДПМНЕ укажува дека давањето државјанства на десетици илјади мигранти во Република Македонија и нивно трајно населување, со сигурност ќе предизвика сериозна дисторзија на пазарот на работна сила во земјата и ќе ја влоши и онака тешката состојба со невработеноста, која принуди многу наши граѓани да се отселат во други земји за да обезбедат работа и егзистенција“, информираа вчера од партијата.

Од СДСМ, пак, преку реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, нагласија дека се работи за документ што е јавно објавен и отворен за сугестии и дека тој служи како патоказ и нема обврзувачки акти кон кое било министерство или институција. Од владејачката партија додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ преку нивното соопштение признале дека Македонија се соочува со висок степен на сиромаштија и со висока стапка на невработеност.

Досега не се стасани никакви предлози или реакции до Министерството за труд и социјална политика за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година, потврдија за „Мета“ од министерството.

Рокот за испраќање предлози е 8 август, а тоа може да се направи преку пополнување посебен формулар објавен на веб-страницата на министерството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, a со цел да го засени последниот ден и заклучоците од Министерскиот совет на ОБСЕ....