Натрапник со ранец во кој носел две шишенца спреј за самоодбрана бил уапсен во дворот на Белата куќа во петокот пред полноќ по локално време, јавија светските медиуми.

Тој бил пронајден и уапсен близу јужниот влез на Белата куќа, кога во претседателката резиденција бил претседателот на САД, Доналд Трамп.

Натрапникот Џонатан Т. Трен (26) од Калифорнија, им рекол на агентите на тајната служба што го уапсиле дека сакал да го види претседателот.

– Не, не сум пријател на претседателот. Но, имам закажано – одговорил тој на прашањето што бара таму.

На полицајците на кои им бил предаден подоцна, им рекол дека во дворот на претседателската резиденција влегол прескокнувајќи ја оградата. Во ранецот, покрај спрејовите, имал и пасош.