fbpx

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

-

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа кои меѓу другото претставуваат и ризик за сериозна еколошка штета“.

„Сите моментално достапни информации покажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа. Овие протекувања предизвикуваат ризици за превозот и значителна еколошка штета“, се вели во денешното соопштение на Алијансата.

Европската унија исто така соопшти дека протекувањето било предизвикано од „саботажа“, но се воздржа директно да ја префрли вината на Русија.

Трите истекувања, од кои две се во данската зона и едно во шведската зона, беа откриени претходно оваа недела во двата главни руски подводни цевководи дизајнирани за транспорт на природен гас во Германија. Шведска денеска соопшти дека нејзината крајбрежна стража пронашла и четврто истекување.

Советот за безбедност на ОН ќе се состане на утре септември за да разговара за инцидентот, а официјален Кремљ на денес соопшти дека се чини оти протекувањето е резултат на државно спонзориран „тероризам“.

Мета факт: Добиен заем од 50 милиони евра за подобрување на водоснабдувањето

Владата во својата Програма за работа за периодот од 2022 до 2024 година има ветено дека ќе се обезбеди заем од Европската инвестициска банка (ЕИБ) во висина од 50...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download intex firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download