fbpx

Наскоро ќе се спојат Русија и Јужна Осетија

-

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ја поднесе на ратификација во парламентот спогодбата за здружување и за интеграција на Русија и на Јужна Осетија.

Спогодбата предвидува заедничка одбрана и безбедност, слободно движење преку границите меѓу Русија и Јужна Осетија, земање предвид на рестрикциите воведени поради безбедносни причини, соработка на полициските агенции, поедноставување на процедурите за добивање руско државјанство, како и исплата на пензии.

Русија ќе ја осигури одбраната и безбедноста на Јужна Осетија и ќе ги заштити нејзините граници. Документот, исто така, предвидува Москва и Шинвали да ја координираат надворешната политика.

Путин и претседателот на Јужна Осетија, Леонид Тибилов, ја потпишаа спогодбата за здружување и за интеграција на 8 март во Кремљ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...