fbpx

Наплатата на патарина на автопатот Миладиновци – Штип почнува в понеделник во 7 часот

-

Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) соопшти дека од 7 часот в понеделник, 18 јули, ќе бидат ставени во функција наплатните станици Преод и Кадрифаково на автопатот А4 на делницата Миладиновци-Свети Николе-Штип и обратно.

На наплатните станици целосно функционира Електронскиот систем за наплата на патарина. Првите две ленти од десно се за возилата кои користат М-таг електронски уред со кој се поминува со намалување и успорување на брзината на движење на возилото и без запирање, додека на останатите ленти покрај наплата во готово може да се употреби и М-смарт картичката како електронски уред за наплата на патарина.

Цените на патарините, според категории возила:

Наплатна станица Преод
1А Категорија    40 денари или 0,5 евро
1Б Категорија    70 денари или 1,5 евро
2-ра Кат.          100 денари или 2 евра
3-та Кат.          180 денари или 3 евра
4-та Кат.          270 денари или 4,5 евра

Наплатна станица Кадрифаково
1А Категорија   30 денари или 0,5 евро
1Б Кат.             50 денари или 1 евро
2-ра Кат.          80 денари или 1,5 евро
3-та Кат.         150 денари или 2,5 евра
4-та Кат.         220 денари или 4 евра

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...