Фото: Укринформ

Русија извести за нови украински напади со беспилотни летала во петокот вечерта, еден ден откако експлозиите одекнаа во близина на воените бази во областите на Украина и областите под контрола на Русија, што е очигледна приказ на зголемената способност на Кјив да ги гаѓа флотите на Москва далеку од линиите на фронтот, пренесе Ројтерс.

Последните инциденти уследија по огромните експлозии минатата недела во воздухопловната база на Крим, кој е припоен од Русија. Во новата проценка, западен официјален претставник рече дека инцидентот направил половина од руските поморски авијациски сили на Црното Море да бидат бескорисни.

Руските новински агенции РИА и Тас, повикувајќи се на локален официјален претставник на Крим, објавија дека се чини дека руските противвоздушни сили биле во акција во близина на пристаништето Евпаторија на западниот дел на Крим во петокот вечерта. Видеото објавено од руска веб-страница покажа како ракета земја-воздух погодува цел. Ројтерс не беше во можност веднаш да ја потврди вистинитоста на видеото.

Тас цитираше локален официјален претставник дека руските противвоздушни сили собориле шест украински беспилотни летала испратени да го нападнат градот Нова Каховка, источно од градот Керсон. Украина вели дека повторното преземање на Керсон е еден од нејзините главни приоритети. Одделно, официјален претставник на Крим рече дека одбраната соборила неодреден број беспилотни летала над градот Севастопол.

Напишете коментар