fbpx

Најмалку 50 загинати во големи поплави во Конго

-

Најмалку 50 луѓе загинале, а неколку илјади ги напуштиле своите домови поради големите поплави што го зафатиле југозападниот дел на африканската држава Конго, јавува „Би-би-си“.

Обилните врнежи од дожд предизвикале излевање на реката Каламу, која минува низ градот Бома, а телата на некои од жртвите, како што соопштиле локалните власти, биле најдени во соседна Ангола, каде биле однесени од надојдените води.

Некои од подрачјата зафатени од поплавите, според жителите, се затрупани со кал, кој на некои места бил со висина од еден метар.

Гувернерот на провинцијата Централен Конго, Жак Мбаду, за странските агенции изјавил дека нивото на водата било два метри над вообичаеното.

Како што наведува „Би-би-си“, се очекува во Африка да се зголеми интензитетот на поплави, суши и на бури, како последица на климатските промени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...