fbpx

Најмалку 200 работници киднапирани од ИД во Сирија

-

Најмалку 200 работници се водат како исчезнати по напад на фабрика за цемент во близина на главниот град на Сирија, Дамаск, јавуваат светските медиуми.

Засега нема точни информации што точно се случило со луѓето, колкав е нивниот број и кој го извршил нападот.

Според информациите, работниците биле земени од домот каде биле сместени, а кој се наоѓа на периферијата на гратчето Думеир, во близина на Дамаск.

Семејствата на исчезнатите работници од понеделникот, кога се случил нападот, немаат никаков контакт со своите блиски.

Сириската државна телевизија, повикувајќи се на неименуван извор од министерството за индустрија, објавила дека 300 работници се киднапирани од фабриката од милитанти на Исламска држава (ИД).

Управителот на фабриката претходно изјавил дека се работи за околу 250 лица, додека извори од бунтовничките групи соопштиле дека не станува збор за повеќе од 200 луѓе.

Како што пренесува „Би-би-си“, изминативе денови биле забележани жестоки борби меѓу сириските владини сили и припадници на ИД во околината на Думеир.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....