Најмалку 18 мигранти, меѓу кои неколку деца, денеска се удавиле откако бродот со кој се обидувале да преминат од Турција во Грција се превртел во Егејско Море, јавува „Би-Би-Си“ повикувајќи се на информации од службени лица.

Дрвениот брод се превртел поради високите бранови додека пловел од турскиот град Измир кон грчкиот остров Лезбос. Како што пренесува „Би-Би-Си“, по несреќата од водите на Егејско Море биле спасени 21 лице, кои патувале со бродот.

Во две слични несреќи што се случија оваа недела, животите ги загубија 24 мигранти.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во вторникот соопшти дека бројот на мигранти што влегле во Европа оваа година, преку копно и море, надминал еден милион лица, што е четирикратно повеќе во споредба со минатата година.

Како што соопшти ИОМ, 3.695 мигранти, во обидот да стигнат до Европа, се удавиле или сè уште се водат како исчезнати.