Фото: Фејсбук-профил на министерот за здравство Венко Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека синоќа пристигнале 38.400 вакцини од производителот „АстраЗенека“ кои се обезбедени преку Ковакс механизмот.

„Вакцините ќе бидат наменети за ревакцинација и вакцинација на граѓани над 60 години. Количините постојано се надополнуваат, пријавете се на vakcinacija.mk,“ напиша Филипче на неговиот фејсбук-профил.

Денеска се очекува и пристигнување на 100.000 дози „Синофарм“, донација од кинеската армија.