fbpx

Најавена јапонска помош за МВР и за општините погодени од мигрантската криза

-

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со претставници на мисијата на Јапонската агенција за меѓународна соработка.

Како што соопштија од МВР, на средбата Спасовски ги посочил предизвиците со кои се соочува Министерството за внатрешни работи во справувањето со мигрантската криза, како и со потребата од финансиска поддршка и од поддршка во опрема.

Претставниците на Јапонската агенција за меѓународна соработка најавиле помош за Министерството за внатрешни работи и за општините кои се најпогодени од мигрантската криза.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти...