fbpx

Повеќе од 1.000 мигранти заглавени на Табановце, сите очи вперени кон самитот во Брисел

-

Повеќе од 1.000 мигранти од Сирија и од Ирак во моментов се заглавени кај Табановце, на македонско-српската граница, бидејќи српските власти одбиваат да ги пропуштат и да им дозволат транзит понатаму по балканската рута, велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР).

Во меѓувреме на јужната граница, според информации од грчка страна, воведени се дополнителни ограничувања за сириските државјани, односно не им се дозволува влез во Македонија на тие мигранти од Сирија што доаѓаат од подрачја кои не се зафатени од воени дејства.

ОД МВР во врска со оваа информација велат дека доколку некоја од земјите на балканската рута воведе вакви ограничувања, Македонија ќе биде принудена да воведе забрана за влез на мигранти од одредени подрачја од Сирија и од Ирак.

– Ирак и Сирија ги сметаме за небезбедни земји, но доколку некоја од земјите на рутата воведе нови ограничувања, ќе бидеме принудени да ја разгледаме можноста за нивна примена и на македонско-грчката граница, вклучувајќи забрана за влез на мигранти од одредени подрачја. Од критериумите на другите држави на рутата ќе зависат и критериумите што ќе се применуваат на македонско-грчката граница. Впрочем, во овој момент на македонско-српската граница се заглавени преку 1.000 мигранти, во најголем дел токму од Сирија и од Ирак, за кои не знаеме од кои причини не им е одобрен транзит низ Република Србија – велат за „Мета“ од МВР.

Од Министерството информираат дека проверките на условите за влез на мигрантите во земјава, на хуманитарна основа се вршат „во согласност со националното законодавство и заеднички критериуми договорени помеѓу земјите на рутата“.

Проверките и профилирањето го вршат мешани тимови од полициски службеници на сите држави.

Истовремено, како што информираат од МВР, сите очи се вперени кон Брисел, каде се одржува вонредниот самит меѓу Европската Унија и Турција, на кој се очекува да биде договорена новата стратегија за справување со мигрантската криза во Европа.

– Нашите понатамошни постапки и чекори ќе зависат од тоа што ќе биде договорено на самитот во Брисел – ни одговорија од МВР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...