fbpx

На Плаошник одбележан 24 Мај, Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

-

На Плаошник во Охрид денеска се одржа централната манифестација за одбележување на 24 Мај Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. Премиерот Димитар Ковачевски на настанот рече дека Плаошник е местото каде е основан и дејствувал Првиот словенски универзитет, и тука најгласно одекнува вечната и непобитна вистина за потеклото на нашиот македонски јазик, на нашата македонска писменост и култура, а со тоа и на нашиот македонски идентитет.

„Токму на оваа македонска почва светите Кирил и Методиј ја создале глаголицата, ја создале писменоста од која што натаму се развива и современата македонска писменост. Од ова парче земја го црпиме старословенското, кирилметодиевското и црковнословенското наследство, суштински дел од културното наследство на сите словенски народи, а меѓу нив и на мојот, на нашиот македонскиот народ“, рече Ковачевски во обраќањето.

Тој посочи дека ракописи од Охридската школа денес се наоѓаат во речиси сите позначајни светски библиотеки и установи.

„Убеден сум дека и Климент Охридски, еден од учениците на браќата Кирил и Методиј, и нивните наследници – Мисирков, Конески, како и Јаневски, Андреевски, Шопов, Рацин денес би биле подеднакво горди со сите нас. Затоа што, како што вели еден од нашите најзначајни современи дејци Блаже Конески, еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик – јазикот е нашата целокупна татковина“, подвлече премиерот Ковачевски.

Денот на сесловенските просветители се одбележа со повеќе настани под мотото „Писмото е нашиот универзум“. Во хотелот „Инекс Олгица“ се одржа панел дискусија „Македонскиот јазик во словенскиот свет”, а претходно, Ковачевски, заедно со министерот за образование и наука, Јетон Шаќири и министерката за одбрана, Славјанка Петровска, положија свежо цвеќе и оддадоа почит на споменикот на светите браќа Кирил и Методиј на градскиот плоштад во Охрид.

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски во честитката по повод Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, до архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан, членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, свештенството и монаштвото, како и до сите православни верници во нашата земја го нагласи огромното значење на Кирил и Методиј во создавањето на првото словенско писмо во коешто се наоѓаат корените и на македонската писменост.

„Со оглед дека развојот на словенската писменост, а со тоа и на македонската писменост, продолжува да се одвива на македонска почва под закрила на Охридската архиепископија, духовно-просветителското наследство на светите браќа Кирил и Методиј има безвременско значење и за нашата автокефална Македонска православна црква – Охридска архиепископија, која од лани  е признаена како рамноправна со сите православни цркви, заедно со македонската писменост, јазик, култура и идентитет“, стои во честитката на премиерот Ковачевски.

Претседателот Ковачевски, го честиташе и патрониот празник на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Тој во пораката до ректорот, Никола Јанкуловски, до деканите, продеканите, професорите, сенаторите и до студентите истакна дека првиот државен универзитет во земјава е еден од столбовите на македонската државност, продолжувач на просветителското дело на светите браќа Кирил и Методиј и нивните наследници, втемелени во создавањето на македонската писменост и стожер на културнообразовната и научната мисла и патоказ за развитокот на нашата држава.

„Денес, прогресивната, културнообразовна и научна мисла, повеќе од кога и да било е потребна за натамошниот напредок на Република Северна Македонија. Низ заедничката соработка, достоинствено го заштитивме нашиот македонски јазик и го поставивме на еднакво рамниште со официјалните јазици во Европската Унија. Светите браќа Кирил и Методиј нè задолжија да создаваме генерации кои се подготвени храбро да ги бранат и негуваат вредностите на својот народ, негувајќи го интеркултурализмот како цивилизациска придобивка“, пишува Ковачевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download huawei firmware
Free Download WordPress Themes
online free course