Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 798 и има околу 450 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 438 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот, додека 360 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

„По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 27 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 17 пациенти, во Велес се лекуваат 29 болни, а во Куманово 60 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 50 пациенти, во Прилеп 55, во ковид центарот во Гостивар 12, а во Струга 28  болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 44 пациенти, во Кочани 13 во Кичево 12, Кавадарци 22, во Гевгелија 12 лица, а во Дебар 8 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти,“ се вели во соопштението.