Најплатените Инстаграм ѕвезди за 2019 година

Инстаграм инфлуенсерството доживеа голем подем во изминатата година. Објавени се најпрофитните инстаграм профили, кои заработиле најмногу од Инстаграм реклами во минатите 12 месеци. На врвот се најде Кристијано Роналдо кој всушност го има профилот со најмногу следачи во светот на Инстаграм. Интересно е да се спомене дека Роналдо од инстаграм заработил значително повеќе од годишната плата од клубот во кој игра.

1. Cristiano Ronaldo 47,8 милиони долари

2. Lionel Messi 23,3 милиони долари

3. Kendall Jenner 15,7 милиони долари

View this post on Instagram

@calvinklein #MYCALVINS #CKHOLIDAY

A post shared by Kendall (@kendalljenner) on

4. David Beckham 10,7 милиони долари

 5. Selena Gomez 8 милиони долари

6. Neymar Jr 7,2 милиони долари

7. Zlatan Ibrahimovic 4 милиони долари

8. Kylie Jenner 3,8 милиони долари

9. Ronaldinho 2,65 милиони долари

 10. Khloe Kardashian  1,2 милиони долари

View this post on Instagram

✨Christmas Eve Details✨

A post shared by Khloé (@khloekardashian) on