fbpx

МЗШВ издаде забрана за вршење на риболов, поради природен мрест на рибите

-

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) донесе решение за забрана за риболов во риболовните води во периодот на природен мрест на рибите за оваа година, информираат од таму.

„Забраната се однесува на риболовните подрачја, риболовните ревири и рекреативните зони, а периодот на забрана е различн за секој вид на риба. Забраната за вршење риболов во период на мрест, е предложена од концесионерите, со цел да се овозможи природен мрест на рибите“, се вели во соопштението на МЗШВ.

Со стапување на решението на сила, концесионерите треба да ги известат рекреативните риболовци за забраната.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре во МКЦ продолжува богатата програма на музичката конференција ПИН

Вчера во Младинскиот културен центар во Скопје започна музичката конференција и фестивал ПИН, организиран од Пасворд продукција. Станува збор за тридневен настан, на кој преку ден се одржуваат панели...