fbpx

МЖСПП: Стартува проектот на ООН за зачувување на планинските еко-системи

-

Денеска официјално стартуваше новиот ГЕФ/УНЕП проект: „Промовирање на одржливо управување со земјиштето, преку зајакнување на правната и институционална рамка, градење на капацитетите и реставрација на најранливите планински предели”.

„Проектот е дизајниран за остварување на глобалните цели за одржлив развој, да ни помогне во заложбите за имплементација на Декларацијата од Софија и Агендата за зелен договор за Западен Балкан, а со цел да дадеме придонес кон глобалната заштита на животната средина“, истакна министерот за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), Насер Нуредини.

Според постојаниот координатор на ООН, Росана Мишел Дуџиак, со реализирање на овој проект, државата прави чекор напред кон остварување на заедничките глобални цели за обновување на екосистемите и живеење во хармонија со природата.

Директорот на УНЕП Програмата за животна средина на ООН, Бруно Поци, оцени дека проектот дополнително ќе придонесе за реализација на обврските од трите Конвенции во Рио, особено за неутралност на деградација на земјиштето и зачувување на еко-системите.

Во период на имплементација од четири години на проектот, треба да се зајакнат националната политика и институционалните капацитети за одржливо управување со земјиштето и да се придонесе за спречување на деградацијата на земјиштето, преку интегрирано управување со пределите во северо-западните планински екосистеми на државава.

Проектот е финансиран од Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ), а имплементиран преку УНЕП Програмата на ООН и Министерството за животна средина и просторно планирање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
free download udemy course
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy course