Министерството за внатрешни работи (МВР) и Царинската управа во саботата минатата недела, при контрола на автомобил на граничниот премин Богородица, откриле и заплениле околу 30 килограми марихуана.

Како што информираат од МВР, во саботата, околу 19 часот, на граничниот премин Богородица на излез од земјава бил запрен автомобил марка „рено меган сценик“ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал Р.Н. (61). Поради истрагата што ја водело МВР околу случајот и засилените гранични контроли, бил извршен преглед и претрес на возилото, при што било употребено и службено куче на царината, кое покажало реакција за присуство на наркотична дрога.

„Притоа во автомобилот бил откриен специјално направен простор-бункер во долниот дел на подвозјето, под седиштата на возилото, во кој пронајдени биле 30 пакувања обвиткани со алуминиумска фолија, исполнети со непозната растителна материја со зелена боја и помало пакување обвиткано исто така со алуминиумска фолија, исполнето со непозната растителна материја со зелена боја. Одземената растителна материја е предадена во одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР на РМ, заради вештачење, при што е утврдено дека се работи за 29 килограми и 905,6 грама марихуана“, стои во соопштението на МВР.

Во истрагата на МВР било утврдено дека Р.Н. марихуната ја набавил од Албанија за сума од 15.000 евра и требало да ја транспортира до Турција, која била крајна дестинација на пратката.

„Запленетата наркотична дрога на нарко-пазарот на големо би достигнала цена од околу 100.000 евра“, велат од МВР.

Против Р.Н. е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, а судија на претходна постапка му одредил мерка притвор од 30 дена.