fbpx

МВР ги добило решенијата за притвор на Грујовски и на Бошковски и вечерва постапува по нив

-

Министерството за внатрешни работи ги добило решенијата од Апелацискиот суд Скопје за притвор на поранешниот началник на петтата управа во МРВ, Горан Грујовски, и на неговиот соработник Никола Бошковски и вечерва се постапува по нив, потврдија од МВР за „Мета“.

Оттаму не сакаа да кажат дали Грујовски и Бошковски биле пронајдени во нивните домови и дали биле приведени.

Врховниот суд денеска ја одби жалбата на бранителите на Грујовски и на Бошковски и ги потврди решенијата од Апелацискиот суд Скопје за притвор од 30 дена за обајцата.

Сите тројца се обвинети од СЈО во предметите „Тврдина“ и „Таргет“, кои се споија, за нелегално прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР и за физичко уништување на системите со кои се прислушувало. Грујовски е првообвинет, а Бошковски, според обвинението, е извршителот на наредбите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
free online course