Жозе Мурињо повеќе не е е тренер на Челси, откако денеска бил разрешен од функцијата, јавува „Би-Би-Си“.

„Фудбалскиот клуб Челси и Жозе Мурињо денеска се збогуваа со заемна согласност. Сите од Челси му се благодарни на Жозе за неговиот извонреден придонес по неговото враќање во клубот, летото 2013 година“, било наведено во соопштението од лондонските „сини“.

Раздлебата на Челси со Мурињо доаѓа седум месеци откако португалскиот стратег го однесе клубот до титулата во Премиер-лигата и го освои Лига-купот.

Сепак, во новата сезона Челси загуби девет од 16 мечеви во Премиер-лигата и е на 16. место на табелата. Последниот натпревар за Мурињо на кормилото на Челси беше во понеделникот, кога сега веќе неговиот поранешен тим загуби со 2 – 1 од Лечестер Сити, кој во моментов е прв на табелата во Премиер-лигата.

Како што пишува „Би-Би-Си“, сопственикот на Челси, Роман Абрамович, веќе е во потрага по нов тренер, а како можни наследници на Мурињо се споменуваат Пеп Гвардиола, Гус Хидинг, Брендан Роџерс и Хуан де Рамос.