fbpx

МНР со нов закон ќе ја реформира димпломатската служба

-

Министерството за надворешни работи подготвува предлог закон за надворешни работи со образложение дека со претходните бројни измени направена е правна конфузија и дисторзија на целокупниот систем.

„Со новиот закон темелно ќе се реформира дипломатската служба. Со носење на новиот закон ќе се овозможи создавање на професионална дипломатија согласно Виенските конвенции за дипломатски и конзуларани односи, како и согласно останатите позитивните меѓународни прописи од областа на дипломатијата“, пишува во објаснувањето на целите на предлог-законот објавено на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Џулијан Асанж го доби правото на жалба против екстрадиција во САД

Џулијан Асанж доби дозвола да поднесе нова жалба против неговата екстрадиција во САД, каде е обвинет за објавување воени тајни, и ќе може да ги оспори гаранциите на САД...