fbpx

ММФ: Лондон и Брисел да обезбедат транзиција на новиот економски однос

-

Велика Британија и Европа треба да обезбедат непречена транзиција на новиот економски однос меѓу Лондон и ЕУ, порача денеска генералниот директор на ММФ, Кристин Лагард, и притоа побара да се објасни и процедурата и широките цели што ќе го насочуваат процесот.

– Силно го поддржуваме ангажманот на Народната банка на Велика Британија и на Европската централна банка да обезбедат ликвидност на банкарскиот систем и да ја намалат финансиската нестабилност – рече Лагард, додавајќи дека ММФ ќе продолжи да го следи развојот на настаните и ќе им помага на своите членки доколку има потреба.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...