fbpx

Млад кичевец избодел свој сограѓанин

-

Полициската станица од Кичево поднесе пријава против С.А. (22) од овој град, поради постоење основи за сомневање за обид за убиство. На пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена, по што е испратен во казнено-поправната установа во Тетово, соопшти портпаролот на СВР во Охрид, Стефан Димоски.

Кривичното дело е извршено на 18 овој месец, околу 17 часот, на улицата Маршал Тито во Кичево, во близина на џамијата во кичевската населба Бела Кула, каде пријавениот се обидел од живот да го лиши С.Ф. (19), нанесувајќи му со остар предмет две убодни рани во пределот на грбот, по што избегал од местото на настанот и го оставил повредениот.

На настанот му претходела средба на притворениот С.А. со повредениот С.Ф., по која настанала жестока караница, во која во еден момент се случил нападот и нанесувањето на убодните рани. Набргу на повредениот С.Ф. му е укажана медицинска помош во општата болница во Кичево, а С.А. со брза интервенција на полициските службеници е пронајден.

Полициската станица од Кичево презема дополнителни мерки за расчистување на овој случај.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Резолуција на МААЕ: Нуклеарната централа Запорижја да биде вратена под контрола на Украина

Нуклеарната централа Запорижја веднаш да се врати под целосна контрола на Украина, се вели во резолуцијата одобрена на 67-та Генерална конференција на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Информацијата ја...