Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по одлуката на СДСМ да не распише вонредни парламентарни избори, порача дека Зоран Заев и СДСМ избегале од избори, ама дека нема да избегаат од волјата на народот.

„СДСМ е во страв и хаос. Многу брзо ќе се соочат со вистината на сопствениот неуспех. Колку и да бегаш Заев ќе те победам на парламентарни избори, затоа што народот ќе ве порази, ќе ја вратиме честитоста на нашата земја, Македонија ќе победи“, напиша Мицкоски на неговиот „Фејсбук“ профил.

ВМРО-ДПМНЕ бараше предвремени парламентарни избори да се одржат заедно со претстојните претседателски избори оваа пролет.

Синоќа Извршниот одбор на владејачката СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори, бидејќи граѓаните очекуваат спроведување на реформи.

-Веќе сме дел од НАТО, очекуваме датум за преговори со Европската Унија и реализирање на потребните реформи. Одговорна партија, одговорна власт, не би ја загрозила таа шансата, не би го загрозила датумот за преговори во Европската Унија со предвремени избори и стопирање на реформите – рече партискиот портпарол Костадин Костадинов.