Празникот Богојавление – Водици нека биде потсетник на христијанските вредности кои треба да ги почитуваме – љубов, хуманост, добрина и проштевање, стои во честитката што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја упати до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан, свештенството и до сите православни верници.

„Денешниот христијански празник претставува симбол на духовното раѓање и патот по кој треба да чекорат сите верници – христијани. Со празникот Водици се продолжува негувањето на нашите традиции и се потврдува нашата верба и почитување на традиционалните вредности кои се дел од нашето општество“, напиша Мицкоски во честитката.

Тој порача дека „нашата конечна цел треба да биде успешна Македонија, држава на среќни и задоволни граѓани, држава која се грижи за своите граѓани и која активно ќе ги решава проблемите на граѓаните.

„Наместо прогон, потребна е работа и проекти, наместо уназадување и економска стагнација, потребен е раст и напредок. Република Македонија мора да биде почитувана држава“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.