fbpx

Министерот за внатрешни работи на Куба поднесе оставка по 26 години

-

Кубанскиот министер за внатрешни работи, генералот Абелардо Коломе Ибара, поднесе оставка од здравствени прични по 26 години поминати на таа позиција.

Абелардо Коломе, кој има 76 години, е историска фигура на кубанската револуција.

Кубанскиот државен совет во соопштението за јавност наведе дека претседателот на државата, Раул Кастро, ја прифатил оставката на Коломе, кого го нарече национален херој. Коломе се борел рамо до рамо со браќата Фидел и Раул Катро кога во 1959 година го соборија од власт Фулгенсио Батиста.

Нов кубански министер за внатрешни работи ќе биде генерал Карлос Фернандес Гондин, кој досега беше заменик-министер.

„Од своите 76 години, 60 години посветив на револуција и додека сум жив, ќе бидам војник во нејзина служба и војник на Комунистичката партија која ме образуваше. Но, во последно време, чуствувам дека здравјето не ме служи така добро и имам одговорност да ја предадам официјалната оставка од високите политички, државни и воени функции“, се вели во соопштението на Коломе.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download intex firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course