fbpx

Минатата година најтоплата во Европа од почетокот на мерењата

-

Минатата година, 2019, е најтоплата година во Европа од кога се вршат мерења, предупреди Copernicus Climate Change Service (C3S), телото на ЕУ што ја следи климата. Со 2019 како најтопла година се завршува и најтоплата деценија (2010-2019) во Европа од почетокот на мерењата.

Според C3S светските температури во 2019 година биле само 0,04 Целзиусови степени пониски отколку во 2016 година, кога температурите скокнаа за 0.12 Целзиусови степени поради климатската појава слична на Ел Нињо.

Истовремено, во 2019 продолжила да расте концентрацијата на јаглерод во атмосферата и исто како и температурите, постигнала рекордна вредност. Концентрациите на јаглерод двооксид (CO2) лани биле највисоки во последните 800.000 години, велат од (C3S).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Три лица загинаа во сообраќајна несреќа на автопатот Свети Николе-Штип

Тројца загинати е епилогот од денешната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Свети Николе-Штип во близина на наплатната рампа „Кадрифаково“. Како што информираат од МВР, незгодата се случила...
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course