ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно реагира на одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), објавена вчера, за повлекување на обвинението за случајот „Пуч“. Членот на извршниот комитет на партијата, Антонио Милошоски, на прес-конференција истакна дека СЈО нема никаков „професионален ниту институционален легитимитет“ и дека е „само политички инструмент и продолжена рака“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

– Јавноста знае дека Заев е виновен за обидот за „Пуч“ и за организирање на едно злосторничко, шпионско здружение заедно со Зоран Верушевски. Ова злосторничко здружение незаконски следело комуникации и потоа ги фабрикувало и ги монтирало материјалите добиени од тоа незаконско прислушување, само за да му помогне на Заев да урне една легално избрана власт и да дојде на власт без поддршка од граѓаните. Зоран Заев и Верушевски се до гуша во криминал и тоа документиран и докажан криминал и затоа беше неопходно Катица Јанева да ги аболира и да ги спасува од судска и од кривична одговорност – рече Милошоски.

Според Милошоски, СЈО цела година од преземањето на случајот „Пуч“ ја лажело и ја манипулирало јавноста дека постапува по предметот и дека наводно работи независно и непристрасно.

– Првата и основна причина за формирањето и за постоењето на СЈО беше да се расчисти криминалот на Заев и на Верушевски кои, според признанието на вработениот во Управата за безбедност и контраразузнавање што доби судска пресуда, ја злоупотребиле опремата за незаконско следење на комуникациите. Со ова одлука на Катица Јанева за аболиција на господинот Заев, престанува и главната причина за постоењето на СЈО. Затоа сметаме дека јавноста треба да биде свесна дека СЈО веќе стана беспредметна институција – рече Милошоски.

Првично на одлуката на СЈО, во име на ВМРО-ДПМНЕ, вчера на прес-конференција реагираше актуелниот пратеник на партијата и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.