Долги години откако стадионите во Италија се сопственост на градовите, многу клубови одлучуваат да направат свои стадиони, а меѓу нив е и Милан.

Клубот на почетокот од февруари ќе ги претстави плановите за изградба на нов стадион, кој би требало да се наоѓа на шест километри од „Сан Сиро“.

Новиот стадион би требало да прими меѓу 40.000 и 45.000 гледачи, што е двојно помалку од „Сан Сиро“ (80,018), но сопственоста над објектот би била голема предност за Милан.

На ваков чекор веќе се одлучија Јувентус, Фиорентина и Рома. Јуве со навивачите од омразениот „Деле Алпи“ се пресели на стадион кој е многу поблизу до самиот Торино, додека Рома претстави планови за изградба на спектакуларен стадион.

Ова, сепак, се само планови бидејќи се очекува Милан да се пресели на нова локација пред 2019 година.