fbpx

Мијалков се повикува на судска одлука за Заев за и нему да му биде вратен пасошот

-

Одбраната на Сашо Мијалков, обвинет во случајот на СЈО „Таргет“, сè уште чека одговор од Кривичниот суд во врска со барањето за враќање на пасошот што му беше одземен.

Адвокатот на Мијалков, Љупчо Шврговски, изјави дека за враќањето на пасошот се повикале на судската практика, односно на одлуката на судот да му биде вратен пасошот на лидерот на СДСМ и актуелен премиер, Зоран Заев, во еден од предметите во кои тој беше обвинет.

– Веќе 25 дена немаме одговор од судот, што малку ме зачудува. Ние очекуваме судот да донесе идентична одлука како во случајот кога му беше вратен пасошот на Зоран Заев бидејќи околностите и во тој и во овој случај се исти. Ние се повикуваме на судската практика – рече Шврговски.

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, потврди дека за пет обвинети во нивните случаи било побарано да им бидат вратени пасошите, но од СЈО дале негативен одговор на ваквиот предлог.

– Сметаме дека нема никаква промена во околностите поради кои на овие осомничени им е одредена мерката на претпазливост одземање на патна исправа, поради што нашиот одговор на предлогот е негативен – рече Ристоска.

Освен Мијалков, враќање на патната исправа бара и поранешниот премиер и сегашен лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
online free course
download mobile firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free