Поранешниот директор на Упрaвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, бил приведен на аеродромот во Белград, откако веднаш по слетувањето во патна торба му бил најден пиштол.

Настанот, за кој вчеравечер информираа српските медиуми, денеска за порталот „Прес 24“ го потврди и Мијалков.

Тој, во изјава за порталот, вели дека при тргнување на пат зел торба која не ја проверил, па пиштолот бил откриен на рентген на белградскиот аеродром. Мијалков бил пуштен да го продолжи патувањето, откако, како што рекол, дал кратко образложение на службите на аеродромот.

Тој, за порталот, рекол дека станувало збор за приватен пиштол, кој го поседувал со дозвола, а не за службено оружје на Министерството за внатрешни работи (МВР).

Засега останува нејасно како поранешниот директор на УБК со пиштолот во торба ја поминал контролата на скопскиот аеродром „Александар Велики“.