fbpx

Мигрантите ги прекршиле германските закони повеќе од 140.000 пати

-

Мигрантите од кризните региони кои се населени во Германија просечно извршиле 780 престапи дневно, или вкупно 142.500 прекршувања на законот во првите шест месеци од 2016 година, информираат светските медиуми, повикувајќи се на информации од германската полиција. Споредено со истиот период од 2015 година, бројката е зголемена за околу 40 проценти.

Последната година во Германија пристигнале околу 900.000 мигранти, а овие информации излегуваат во јавноста во период кога канцеларката Ангела Меркел е под силен притисок поради германската политика на отворени врати за мигрантите. Покрај прекршоците на мигрантите, во Германија е познато дека постојат и радикални групи кои извршија напади врз побарувачите на азил од исламофобични побуди.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...