fbpx

Мицотакис: Предвремени избори во Грција во мај

Податоците од анкетите пред одржувањето на парламентарните избори покажуваат дека се топи предноста на Нова Демократија пред левичарската партија СИРИЗА

-

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во синоќешното телевизиско интервју рече дека предвремени парламентарни избори во Грција ќе се одржат во мај, пренесува весникот Катимерини. Четиригодишниот мандат на Мицотакис истекува во јули годинава, а очекувањата беа тој да ги распише изборите за почетокот на април.

Владата е под голем притисок на грчката јавност по железничката несреќа на 28 февруари годинава, во која животот го загубија 57 лица. Лошата состојба на железничката инфраструктура предизвика протести ширум Грција и бес кај јавноста, кои веќе предизвикаа топење на поддршката на владејачката партија Нова Демократија на Мицотакис.

Премиерот Мицотакис вели дека посетата на локацијата по железничката несреќа каде се случи трагедијата била тешка одлука, но додаде дека не смета оти треба да поднесе оставка од функцијата.

„Целам да победам на изборите повторно и верувам дека ќе успееме“, изјави Мицотакис во телевизиското интервју.

Податоците од анкетните истражувања на јавното мислење пред одржувањето на парламентарните избори покажуваат дека се топи предноста на Нова Демократија пред левичарската партија СИРИЗА, иако партијата на Мицотакис и понатаму има благо водство на анкетите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
udemy course download free
download samsung firmware
Download WordPress Themes
free online course