fbpx

Метеоролозите од САД велат дека 2020 ќе биде најтоплата година досега

-

Иако блокадите на населението поради пандемијата Ковид-19 драстично ги намали количествата испуштени стакленички гасови, сепак ќе бидат потребни уште мерки за борба против глобалното затоплување, а 2020 по се изгледа ќе биде најтоплата година откако во континуитет се вршат метеоролошките мерења.

Шансите за тоа се 50 до 75 отсто, а ако тоа се случи, ќе биде надминат рекордот на 2016 година, која засега важи за најтоплата година досега, велат од Националната океанографска и атмосферична администрација на САД.

Годинашниот јануари бил најтоплиот откако се вршат мерења, а во февруари на Антарктик првпат беа регистрирани 20 Целзиусови степени. Во првите три месеци на годинава, топлото време беше најизразено во Источна Европа и Азија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Краткиот пат на една лажна вест – долг пат на еден општествен хаос

Publish („објави“) е копчето кое е најлесно да се притисне. Да се притисне е лесно, но дали се исто така лесни и последиците што тоа може да ги донесе?...