Германската канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека се разгледуваат можности за измени во законската регулатива на земјата што ќе овозможат полесна депортација на мигрантите што сториле некакво кривично дело.

Ваквите најави доаѓаат по сексуалните напади и разбојништва врз жени што се случија на 31 декември во градот Келн и кои ја шокираа германската јавност.

Според актуелните германски закони, барателите на азил можат да бидат вратени во земјите на потекло доколку сториле кривично дело за кое е предвидена казна од најмалку три години затвор, под услов да не постои ризик по нивните животи во замјата од која доаѓаат.

Се очекува официјални претставници на конзервативната Демохристијанска партија (ЦДУ) на канцеларката Меркел да предложат законски измени со кои ќе се овозможи депортација на мигранти осудени на каква било затворска казна.

„Мислам дека постојат индиции дека промени мора да има. Министерот за внатрешни работи и министерот за правда веќе дискутираат за тоа што може да се направи“, изјавила Меркел, пренесува „Би-Би-Си“.

Партиското раковдство на ЦДУ денеска треба да одржи состанок во Мајнц, посветен на овие прашања.

Германската јавност е во шок по откривањето дека на 31 декември дошло до повеќе сексуални напади, силувања и разбојништва врз жени во неколку поголеми германски градови, од страна на мажи од Северна Африка.

Според полицијата, повеќе од десетици жени пријавиле дека биле сексуално нападнати и ограбени за време на новогодишната ноќ. Биле поднесени најмалку 90 кривични пријави, вклучително и една пријава за силување.