fbpx

Меркел и Пленковиќ со позитивни сигнали за преговорите, но фали Законот за ЈО

-

Германската канцеларка Ангела Меркел на вчерашната средба во Берлин со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ истакна дека се надева дека ќе има напредок во отворањето на пристапните преговори со Македонија и Албанија со Европска унија на Самитот на 5 и 6 мај во Загреб.

– Самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Загреб е многу важна работа поради проблемите со почетокот на преговорите со Северна Македонија и Хрватска. Се надеваме дека на Самитот на ЕУ и земјите од Западен Балкан ќе се постигне напредок на тоа поле –  изјавила Меркел по средбата со Пленковиќ.

Пленковиќ истакнал дека Самитот на ЕУ ќе даде реална перспектива во односите на ЕУ со земјите во соседството.

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеи при посетата на државата апелираше партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство и порача дека треба да се даде приоритет на тој закон.

Ако партиите постигнат согласнот, според него, тоа ќе биде добар знак упатен до земјите-членки за подготвеноста на државата да го испорача тоа што се бара од неа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца осомничени за подметнување два пожари, уште еден предизвикувач на пожар е во притвор

Две лица се осомничени за подметнување на два пожари, изјави министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и додаде дека се преземени чекори за откривање на вистината и за понатамошно...