fbpx

Меркел: Британија да остане партнер на ЕУ

-

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Германија ќе пристапи во преговорите со Велика Британија за излез од ЕУ со сфаќање дека таа земја ќе продолжи да биде партнер на Унијата.

– Ќе ги водиме преговорите во духот на тоа Британија да остане добар партнер. Мораме и да продолжиме да гледаме што ја зајакнува ЕУ, а не да бидеме фокусирани само на излегувањето од ЕУ – рече Меркел.

Британската премиерка Тереза Меј претходно изјави дека Британија ќе излезе од ЕУ без договор доколку не може да постигне задоволувачка спогодба со Брисел.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
udemy course download free
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
free online course