fbpx

Меј и Меркел: ЕУ е подготвена за санкции кон Русија и кон Асад поради Алепо

-

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека Европската Унија мора да ги разгледа сите опции за да изврши притисок врз Русија и врз сирискиот претседател Башар ал Асад да ги запрат нападите на сирискиот град Алепо.

– Бевме многу јасни во поглед на улогата на Русија. ЕУ треба јасно да си каже што мисли. Доколку продолжат злоделата, ЕУ треба ги разгледа сите опции. Токму тоа и го правиме – рече Меј, додавајќи дека ЕУ се заложила за силна и единствена порака кога станува збор за Сирија.

Истовремено, германската канцеларка Ангела Меркел денеска побара да се стави крај на нападите што ги вршат сириските владини сили и Русија врз Алепо, предупредувајќи дека ЕУ ќе преземе мерки против двете страни доколку, како што наведе, продолжи „варварската акција“.

– Бараме да се стави крај на нападите. Рековме дека би можеле да наметнеме санкции не само за Сирија, туку за сите што се во сојузништво со Сирија. Тоа се однесува и на Русија – рече Меркел во Брисел.

Лидерите на ЕУ ја осудија Русија за бомбардирањето цивили во Алепо, кој е по опсада. Сепак, Италија се противи да се воведат санкции кон Москва поради таквите акции.

Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
lynda course free download
download coolpad firmware
Download WordPress Themes Free
udemy course download free